Seberozvoj hrou

Nauč se používat svého člověka

Pojď, zahrajeme si. Bude to hra s názvem Život a budeme v ní rozvíjet postavu, kterou nazveme Můj Člověk. Aby se hráč v této hře naučil úspěšně používat svého Člověka, musí zvládnout pár základních schopností. Budeme je spolu level po levelu rozvíjet a vše si vysvětlíme. Neboj, nebude to nic složitého. Svou postavu, svého Člověka, již přidělenou máš. Někdo lepší, někdo méně zdařilou. Chápu, že každý by chtěl hned zpočátku dokonalou postavu, ale to by pak naše hra byla docela nudná. Pojď posunout hranice té své postavy a zjistit, co všechno právě ten Tvůj Člověk ve hře s názvem Život dokáže. Půjdeme na to pěkně krok po kroku. Jako většina hráčů, i my se vžijeme do naší hry natolik, že na chvilku zapomeneme na okolní svět. A to vše jen proto, abychom si znovu uvědomili, že jde jen o hru.

Tipy ke hře

- Život je společenská hra. Půjde Ti mnohem snadněji, když vyhledáš další hráče procházející toutéž úrovní a vzájemně si pomůžete ji zvládnout.
- Na zvládnutí každé úrovně je k dispozici množství technik a postupů, vyber si takový, který Ti bude pohodlný a bude Tě bavit. Hru si užívej a pomoz ostatním, ať si ji také mohou užívat.

První level - energie na cestu


Život není vůbec jednoduchá hra a na svůj rozvoj v ní budeš potřebovat dost energie. Cílem první úrovně je naučit se dobít si baterky za chodu a získat dostatek energie na následující úrovně. Pokud by si někdo myslel, že hned v první úrovni si budeme mluvit o tom, jak se naučíš vydělat první milion, tak pŕŕŕŕ. Brzdi a pěkně zhluboka se nadechni. Ha, ani nevíš jak a první level máš skoro zvládnutý.

Podívej se kolem sebe na další hráče. Množství z nich ani pořádně neví, jak funguje jejich Člověk. Přijímají dostatek energie ve formě stravy ale přesto se často cítí vyčerpaní. Jak to? Odpověď je velmi jednoduchá. Ano, v jídle, které svým postavám dávají je energie uložena. Ale na to, aby ji byli schopni využít, ji musí ze stravy uvolnit. Lidé v těle potravu "spalují" a tím tělu dodávají energii z jídla. K tomu je ještě něco potřeba. Ano, hádáš správně, je to kyslík z dýchání (pokud toužíš po detailech, najdeš je například zde: oxidace a úloha kyslíku). Proto lidé bez ohledu na to, kolik a jak kvalitní potravy přijímají, nemohou mít dostatek energie. A přitom stačí tak málo. Znovu se naučit zhluboka dýchat.

Pokud opravdu chceš něco v Životě změnit, nauč se nejprve zhluboka dýchat.

Na pár vteřin se zamysli, jak trávíš svůj den a jak se při tom cítíš. Následně si napiš několik papírových lístečků s textem "zhluboka dýchej" a rozlož si je všude, kde se během dne vyskytuješ. Neváhej si nastavit pravidelné připomínky v telefonu. Jednoduše sprav, co můžeš, aby se Ti hluboké dýchání připomínalo během celého dne. Když se nadechuješ, nejdříve roztáhni břicho, následně hrudník a jako poslední nech dechem přizvednout ramena. Při výdechu nech působit gravitaci. Jako první nech klesnout ramena, potom hrudník a nakonec stáhni zlehka břicho. Na plnou kapacitu plic, ale pěkně zlehka. Kolegové, kamarádi a ani rodina o tom nemusí vůbec vědět. Zkus alespoň tři dny po sobě při všech činnostech zhluboka dýchat a všímej si, jak se Tvé pocity mění ze dne na den.

V případě, že Tě zaujalo, co dokáže obyčejné hluboké dýchání neváhej a zjisti si více o technikách, které s dechem pracují. Například Pranayama, Wim Hofova metoda, Holotropní dýchání (opatrně).

Máš první level úspěšně za sebou? Gratuluji. Za odměnu si můžeš koupit horalku.

Druhý level - nadopuj se štěstím


Díky prohloubení dechu máš více energie. Na druhé úrovni se podíváme na to, jak jí běžně plýtváš a zda je možné s tím něco udělat. Co je tou ruční brzdou, kterou jdeme uvolnit? Je to Tvé vlastní tělo. Budeme tedy spolu zlehka cvičit. Bát se ale netřeba, nikdo po Tobě totiž nechce tělo dokonale vyrýsovaného kulturisty ani profesionálního atleta běhajícího maratony. Na zvládnutí druhé úrovně bude potřebný i strečink, ale také nebude cílem dávat si nohu za hlavu. Cvičit budeme jen do té míry, abychom umožnili tělu správně fungovat a neplýtvali energií.

Pokud se pravidelně věnuješ jakémukoliv sportovní aktivitě, klidně i tanci, tak s největší pravděpodobností máš druhou úroveň již zvládnutou. Fajn, nejdeme se stát kulturistou, atletem a ani hadím mužem, tak proč a kolik cvičit? Nyní přijde asi překvapení. Stačí zesílit a vytrénovat kondici natolik, abychom měli alespoň malou rezervu na činnosti, které běžně děláme. Aby nás tyto činnosti nevyčerpávaly. Druhou, ale ještě podstatnější věcí, kvůli které většina lidí potřebuje cvičit, je správné držení těla. Správným držením těla umožníme naší nervové soustavě, aby byla schopna automaticky a efektivně řídit činnost Tvého těla. Nesprávné držení těla může vyústit na tlak obratlů na nervy v míše a tím časem způsobit závažné zdravotní komplikace.

A proč do cvičení zahrnout i strečink? Žít se ztuhlým tělem je jako jezdit se zataženou ruční brzdou. Vysvětlení je více než jen jednoduché. Pokud máš ztuhlé svalstvo a šlachy, tak při každém jednom pohybu potřebuješ energii nejen k překonání gravitace ale i na překonání ztuhlosti vlastního těla. Ať už jen pouhé postavení se ze židle nebo chůze do schodů se ztuhlým tělem Ti bere navíc energii, kterou můžeš využít vhodnějším způsobem.

Pohyb a cvičení podporuje tvorbu endorfinu a dopaminu, hormonů štěstí.

Je jedno, jaké cvičení si vybereš. Stačí mu pravidelně věnovat pár minut na to, aby se Tvé tělo začalo postupně měnit. Pokud chceš změnit svůj život nebo dokonce celý svět, nejjednodušší je začít samým sebou. Dodá Ti to sebevědomí, protože uvidíš, že Tvá činnost něco mění. Dodá Ti to sílu a to nejen fyzickou. Získáš i psychickou sílu, vědomí, že na to máš, protože za sebou uvidíš výsledky vlastní práce. A navíc Tě to nadopuje hormony štěstí a budeš chápat, proč se všichni sportovci stále usmívají.

Klidně můžeš cvičit doma a nemusíš nikam chodit. Několika minutová ranní rozcvička po probuzení prokrví celé tělo, udrží ho pružné a zlepší náladu bez ohledu na to, co Tě během dne čeká. Například sada jógových ásan pomůže s pružností i se silou střední části těla. Stejně ale pomůže sada cviků z Čchi kungu, Makko-Ho nebo jakýkoliv sportovní strečink. Pokud bych měl vybrat jediné silové cvičení na střed těla, tak určitě doporučuji TOTO CVIČENÍ mého oblíbeného trenéra Jeffa (video je anglicky ale na pochopení cviku anglicky není potřeba umět, navíc je cvik ukázán v různé náročnosti).

Máš za sebou úspěšně i druhý level? Gratuluji. Odměnou Ti tentokrát bude dávka hormonů štěstí od Tvého vlastního těla, zvýšené sebevědomí a pevnější zdraví.

Třetí level - pán v domě


Právě se děje něco zajímavého. Uvědomuješ si to? Při čtení tohoto textu ho v tvé hlavě opakuje nějaký hlas. Slyšíš ho? Všimni si, jaké má zabarvení, jak intonuje. Seznamte se. Je to Tvá mysl. Neboj se jí položit otázku. Ona si ráda popovídá. Pojďme se na ni podívat blíže.

Po tom, jak ve hře na Život získáš více energie a zároveň jí přestáváš plýtvat, Tvá postava se stane výkonnější a vše zvládá podstatně snadněji. Vypadá to, jako by tělo a všechny jeho schopnosti postupně přeřadili na vyšší rychlost. Jenže Tvou částí je i mysl. A při dostatku energie přeřadí na vyšší rychlost i ona. Vše, co dělala dosud, dělá i nadále, jen je v tom lepší. Uvědomuješ si, co dělala Tvá mysl dosud? Byla vycvičeným nástrojem nebo jako taková malá opička skákala od myšlenky k myšlence a při běžných činnostech se v ní nacházely věci absolutně nesouvisející s tím, co právě děláš? Pokud dosud nebyla Tvá mysl trénovaná, je nejvyšší čas začít. Když totiž nevycvičená mysl dostane dostatek energie, hrozí, že se nekontrolovaně rozběhne. Člověk začne být roztržitý a nakonec ho neschopnost udržet si koncentrovanou mysl zcela vyčerpá a dostane se znovu na úplný začátek hry.

Podívejme se na ni ještě jednou z pohledu úspěšných lidí. Myslí profesionální sprinter během běhu na to, zda nakoupil vše na víkendovou oslavu narozenin? Nebo na to, co mu řekla partnerka během hádky před týdnem? Všichni se shodneme, že by asi nevyhrál, však? Úspěšní lidé mají schopnost plně se koncentrovat na problém, který právě řeší a nenechávají se ničím rozptylovat. Netýká se to jen sportovce, ale i špičkových manažerů, vědců, programátorů, umělců. Jeden z rozdílů mezi těmi nejúspěšnějšími a těmi méně úspěšnými je právě v tom, jak dokonale se umí na svou práci koncentrovat a vypustit z hlavy všechno ostatní. Máš problémy s koncentrací? Nezoufej, i ta se dá trénovat.

Nástrojem k dosahování úspěchu je dokonalá koncentrace.

Koncentrace se trénuje v mnoha oblastech a na její trénink se používají jednoduché a ověřené metody. Nejjednodušším a všudypoužitelným způsobem je sledování vlastního dechu. Plná koncentrace na nádech a výdech. Dalšími způsoby tréninku koncentrace je soustředění pozornosti na světlý nebo větší tmavý bod. Trénovat je možné dokonce i s jakýmkoliv drobným předmětem. Cílem tréninku je dočasně přesměrovat úplnou pozornost všech smyslů na sledovaný objekt (dech, bod, předmět).

::: Čtvrtý level brzy ;-)

© Jozef Koláček
2018 - 2020