Jóga

Styly jógy na mých lekcích v Brně

Hatha jóga


Hatha jóga vychází z principů popsaných v Jóga Sútrách, které sepsal Pataňdžali. Jedná se o principy popisující způsob cvičení, ať už tělesného nebo cvičení zaměřeného přímo na zkrocení vlastní mysli, které postupně vede k dokonalému uvolnění. A to na všech úrovních, na tělesné i psychické úrovni, které jsou úzce propojeny.
Princip působení hathy

Při józe je neustále zdůrazňováno plné, hluboké dýchání. Zatímco při strečinku je na uvolnění svalstva využíván hlavně tah, při józe je to rozpínání těla způsobované hlubokým dechem. Rozpínání se dosahuje vyvoláním jemného tlaku pomocí dýchání v kombinaci s jednotlivými jógových pozicemi, doprovázenými zpevněním určitých částí těla. Obyčejný strečink je plně zaměřen na fyzické tělo. I přesto, že hatha jóga pracuje s tělem, její primárním cílem je dostat pod kontrolu rozlítanou mysl. Plné uvolnění je totiž možné dosáhnout až tehdy, když se uvolníme i psychicky. Jóga jako systém k docílení dokonalého uvolnění používá více metod, než jen hathu (fyzické cvičení), která tvoří její podmnožinu. Do jógy totiž patří zdravotní očistné techniky, techniky pracující s dechem, zvukem, koncentrací až po čistě meditační techniky.
Čistá hatha? Chceš zabrat?

V případě, že nemáš zájem čistě o relaxační jógu, přidávám na začátek lekce jedno krátké dynamické kalistenické cvičení. Toto cvičení je naprosto ideální pro spojení s tréninkem jógy. Má mnoho úrovni náročnosti a tímto jediným cvičením rozcvičíš a dáš zabrat svým stehnům, hýždím, břichu, zádům, ramenům, tricepsům a prsům. Jednoduše procvičíš komplet celý core. Paráda, ne? Navíc s postupujícím tréninkem a zvyšující se flexibilitou cvičících, vnáším do lekcí dynamické prvky. Tím se od klasické hathy mírně vzdaluji, ale lekce je zajímavější i pro lidi, kteří mají zájem právě o dynamické lekce.

© Jozef Koláček
2018 - 2020